Pragnąc zostać fryzjerem i rozpocząć praktykę zawodową lub własną działalność gospodarczą należy ukończyć szkołę o takim profilu lub przystąpić do specjalnego szkolenia na fryzjera. Obecnie oferta tego rodzaju kursów jest niezwykle szeroka i dostosowana do indywidualnych wymogów, zatem każda osoba zainteresowana zawodem fryzjera znajdzie z pewnością coś dla siebie.
Popularnością cieszą się dziś w szczególności darmowe kursy fryzjerstwa online prowadzone przesz Internet. Z powodzeniem można też zapisać się na taki kurs w lokalnym urzędzie pracy lub firmie szkoleniowej. Należy jednak pamiętać, iż profesjonalne szkolenie powinno kończyć się egzaminem na fryzjera, i otrzymaniem certyfikatu lub dyplomu, który będzie upoważniał nas do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej.
Aby zatem zostać czeladnikiem fryzjerstwa należy przystąpić do specjalnego kursu, kończącego się egzaminem czeladniczym. Szkolenia tego rodzaju trwają zazwyczaj około trzech miesięcy, czyli 200-240 godzin. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż część zajęć będzie miała charakter praktyczny i odbywać się będzie w salonach fryzjerskich. Celem zajęć praktycznych jest zatem kompleksowa nauka rozmaitych technik fryzjerskich, niezbędnych w późniejszej pracy.
Kursanci, ubiegający się o otrzymanie tytułu czeladnika fryzjerstwa zapoznawać się zatem będą przede wszystkim z różnego rodzaju technikami strzyżeń, zarówno włosów kręconych i prostych oraz możliwościami wykonywania zabiegów fryzjerskich na sucho czy mokro. Niezwykle istotne będą też zajęcia praktyczne ze stylizacji fryzur męskich i damskich, na których można nauczyć się między innymi profesjonalnego prostowania, cieniowania czy farbowania włosów i koloryzacji pasemek. Na bardziej zaawansowanych kursach mogą zostać omówione również nieco trudniejsze zagadnienia, na przykład takie jak przedłużanie włosów, zagęszczanie ich czy wykonywanie trwałej ondulacji.
Część lekcji poświęcona będzie również zagadnieniom związanym z używaniem podstawowych akcesoriów fryzjerskich, takich jak choćby lokówki czy suszarki. Jeśli zaś chodzi o zajęcia teoretyczne, przede wszystkim dotyczyć one będą rodzajów i gatunków włosów, doboru fryzur czy też przygotowywania własnego stanowiska pracy oraz zasad BHP i ochrony środowiska naturalnego. Podczas niektórych kursów uczestnicy mogą również dowiedzieć się, jak założyć własną działalność gospodarczą oraz jak zarządzać niewielką firmą w branży fryzjerskiej lub kosmetycznej.