Pragnąc zostać fryzjerem, niezależne od wcześniejszej edukacji, bowiem zarówno po technikum, szkole zawodowej, studium fryzjerskim czy kursach i szkoleniach fryzjerskich należy liczyć się z koniecznością podejścia do egzaminu, który po pozytywnym zaliczeniu uprawniał nas będzie do pracy w charakterze stylisty fryzur. Jak zatem wygląda taki egzamin?
TYTUŁ – CZELADNIK FRYZJERSTWA
Aby zdobyć tytuł technika lub czeladnika fryzjerstwa trzeba przystąpić do egzaminu, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Jeśli przykładaliśmy się do nauki w trakcie kursy lub podczas edukacji w szkole, egzamin ten z pewnością nie będzie dla nas dużym wyzwaniem, a jedynie zweryfikuje nasze umiejętności. W dalszej części artykułu przedstawiamy zatem wybrane, najpopularniejsze pytana i zadania, pojawiające się zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej.
PRZYKŁADOWE PYTANIA EGAZMINACYJNE – CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Pytania na egzaminie na technika fryzjerstwa odnosiły się będą przede wszystkim do zagadnień omawianych na poszczególnych przedmiotach nauczania. Można zatem spodziewać się zadań dotyczących wskazania mechanizmów działania kosmetyków i środków do pielęgnacji czy stylizacji włosów. Jednym z pytań testowych może być też omówienie poszczególnych rodzajów włosów. Wiele z pytań dotyczy także najpopularniejszych i niezbędnych fryzjerskich akcesoriów oraz narzędzi, wykorzystywanych w pracy fryzjera.
Należy również zdawać sobie sprawę, iż podczas egzaminu sprawdzana będzie nie tylko umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale również rozwiązywania licznych problemów, z którymi spotkać się możemy w późniejszej pracy zawodowej. Wiele pytań egzaminacyjnych sprawdzać też będzie nasze umiejętności w czytaniu i rozumieniu instrukcji, wykresów czy dokumentacji technicznych i technologicznych poszczególnych akcesoriów, urządzeń i preparatów. Przykładowe zadania na egzaminie mogą dotyczyć również sposobów dobierania fryzur i zabiegów zależnie od stanu skóry i indywidualnych predyspozycji klientów.
EGZAMIN CZELADNICZY – CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
Cześć praktyczna egzaminu na technika fryzjerstwa będzie zaś sprawdzała nasze umiejętności co do poprawnego wykonania odpowiedniej fryzury czy stylizacji. Można zatem spodziewać się zadań z zakresu fryzjerstwa męskiego, damskiego lub ślubnego i wieczorowego, a także zaprojektowania odpowiedniej dla danych wskazań fryzury dla potencjalnego klienta. Warto również zdawać sobie sprawę, iż na egzaminie sprawdzana będzie także nasza wiedza dotycząca zasad BHP i ochrony środowiska.